Dziś o godz. 4:45 na parafialnym cmentarzu w Bojkowie odbył się uroczysty Alert z ceremoniałem wojskowym przy grobach Westerplatczyków – chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka. Oddano tu hołd i uczczono pamięć Obrońców z 1939 r., wszystkich Walczących o wolność Polski w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz Ofiar II wojny światowej. Podczas ceremonii Ewelina Małachowska, reprezentująca katowicki Oddział IPN dokonała uroczystego oznaczenia grobów Westerplatczyków plakietami „Grób weterana walk o Wolność i Niepodległość Polski”.

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej uczcili żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 r. stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. Tam padły pierwsze strzały z pancernika Schleswig-Holstein. W tym roku w całej Polsce złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na 89 grobach w 61 miejscowościach.

Chor. Edward Szewczuk i kpr. Michał Plewak upamiętnieni w Gliwicach-Bojkowie w ramach akcji “Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte”. Ich groby zostały oznaczone plakietami „Grób Weterana walk o Wolność i Niepodległość Polski”

W uroczystości również wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, reprezentacje Republiki Federalnej Niemiec, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele towarzystw, fundacji i stowarzyszeń, mieszkańcy Bojkowa, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 i przedszkolaki oraz harcerze.

Modlitwę na cmentarzu poprowadził ks. Piotr Szczygielski, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Bojkowie.

W trakcie swojego przemówienia Ewelina Małachowska przypomniała: „[…] Niewielu jest dzisiaj żyjących świadków tamtych wydarzeń, którzy osobiście doświadczyli tego jak okrutnie i nagle zmieniła się tamta rzeczywistość. Dla większości z nas, kolejnych powojennych pokoleń to już tylko data […] ale nie wystarczy tylko wiedzieć […] wierność korzeniom to nie mechaniczne kopiowanie wzorców z przeszłości ale to otwarcie na nowe wyzwania. To twórcze budowanie więzi między odwiecznymi wartościami, które tyle razy sprawdziły się w historii a wyzwaniami świata współczesnego. Budowanie więzi między przeszłością a współczesnością odbywa się właśnie tu i teraz na tym Bojkowskim cmentarzu, w ten niedzielny poranek przy grobach dwóch naszych westerplatczyków. Bo nam tutaj dzisiaj nie wystarczy tylko wiedzieć. My chcemy pamiętać chcemy czerpać z doświadczenia tego wojennego pokolenia. Chcemy być wierni ich wartościom […] Nie wystarczy tylko wiedzieć […]”

Chor. Edward Szewczuk – urodzony 18 lutego 1892 r. w Podhorcach (powiat złoczowski). Służbę wojskową rozpoczął w 1918 r. Służył w II Batalionie Mostów Kolejowych. Na Westerplatte został przeniesiony w 1930 r. na etat dowódcy oddziału technicznego. Po kapitulacji wzięty do niewoli, w której przebywał do 1945 r. Po wojnie osiadł w Legionowie. Zmarł w Gliwicach-Bojkowie i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Gliwicach przy ul. Plonowej (44-141). Za udział w obronie Westerplatte odznaczony między innymi orderem Virtuti Militari oraz uhonorowany tytułem honorowego obywatela Gdańska.

Kpr. Michał Plewak – urodzony 15 stycznia 1901 r. w Podhorcach (powiat złoczowski). Służbę wojskową odbywał w latach 1919-1922 w żandarmerii wojskowej w Warszawie. W 1939 r. zatrudniony na Westerplatte w charakterze murarza. Podczas działań wojennych obrońca placówki „tor kolejowy”. Po kapitulacji wzięty do niewoli, w której przebywał do 1945 r. Po zakończeniu wojny powrócił do rodzinnej miejscowości. Następnie przeniósł się na Śląsk. Zmarł 2 maja 1982 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Gliwicach przy ul. Plonowej (44-141). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz uhonorowany tytułem honorowego obywatela Gdańsk