Finał III Regionalnego Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej

Tegoroczna trzecia już edycja Regionalnego Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej okazała się rekordowa zarówno pod względem ilościowym (około 200 uczestników w 80 występach), jak też jakościowym (oprócz 18 laureatów jury wybrało 13 wyróżnionych). Koncert Laureatów miał miejsce 12.01.2018r. w Auli Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach i okazał się spektakularnym podsumowaniem efektywnej współpracy 4 instytucji: Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych w Gliwicach, Szkoły Podstawowej nr 13 im. Krystyny Bochenek w Gliwicach oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Galę Finałową mieli przyjemność prowadzić Pani Sylwia Szczęsna-Kogutowicz oraz Pan Grzegorz Wieczorek.

Już trzecia edycja konkursu pokazuje, iż pomimo niełatwego zarówno na etapie planowania, jak też realizacji ponadnarodowego edukacyjno-kulturowego celu jakim jest pielęgnacja języka i kultury niemieckiego obszaru językowego, warto to wspólne dzieło kontynuować. W ten sposób organizatorzy starają się bowiem również kreować przestrzeń, która kojarzy się z czymś pięknym i wartościowym, a nie komercyjnym, gdzie wiele instytucji potrafi się porozumieć i realizować dość złożone przedsięwzięcie jakim jest właśnie Konkurs Kolędy Niemieckojęzycznej. Obok lidera Pana Piotra Pielki, głównych organizatorów przedsięwzięcia Pani Sylwii Szczęsnej-Kogutowicz, Iwony Miętus, Pana Grzegorza Wieczorka, Wicedyrektora MDK Tadeusza Strassbergera, Pani Zofii Kozłowskiej z MDK i wspierających ich: Pani Dyrektor Marioli Bucher z SP 13 i Pani Wicedyrektor ZSET Pani Beaty Damulewicz-Pawełek do tegorocznego sztabu konkursu dołączył Pan Martin Lippa-przewodniczący zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Słowa wdzięczności należą się również Pani Milenie Słomińskiej z SP 13 za przygotowanie życzeń i słodkiego upominku dla uczestników koncertu laureatów. Koncert laureatów zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Wojciech Dzido-Referent ds. współpracy pedagogicznej Instytutu Goethego w Krakowie, Pani Urszula Himmel – przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Województwa Śląskiego DFK Gliwice Żerniki, Pani Maria Gillner – przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego DFK Gliwice Ostropa, Pan Marcin Bassek wraz z małżonką – z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego DFK Gliwice Sośnica. Uczestnicy dwudniowego cyklu przesłuchań (4.01.-ZSET – klasa 7 SP oraz 2-3 Gimnazjum, 5.01.- MDK-klasy 1-6) mogli zaprezentować swoje umiejętności muzyczne przed doborowym Jury konkursu w składzie: dr Sabina Olbrich-Szafraniec, p.Joanna Wojnowska, p. Barbara Jaworek oraz ks. Robert Chudoba. Podziękowania za wsparcie finansowe konkursu należą się:

• Pani Sabine Haake – Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu,

• Panu Martinowi Lippie – Przewodniczącemu zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego,

• Pani Weronice Wiese – Zastępcy Dyrektora Generalnego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,

• Panu Wojciechowi Dzido-Referentowi ds. współpracy pedagogicznej Instytutu Goethego w Krakowie,

• Pani Urszuli Himmel.- Przewodniczącej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Województwa Śląskiego DFK Gliwice Żerniki.

Mediami współpracującymi konkursu byli: Portal Nasze Miasto, Radio CCM, Dziennik Zachodni, Nowiny Gliwickie, Telewizja Silesia, Radio Silesia i Mittendrin. Koncert wpisuje się również w Kampanię Społeczną pozytywni.gliwice.pl

Zapraszamy w przyszłym roku!

Wyniki przesłuchań III Regionalnego Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej

Wyniki konkursu organizowanego przez SP 13 w MDK

a) kategoria soliści

I miejsce: Jagoda Łasut (SP Zernica) – tytuł utworu: „In der Weihnachtsbäckerei“